Index úrokových sazeb je již nad třemi procenty | Euro Hypotéka - nejpohodlnější hypotéka pro vás
Index úrokových sazeb je již nad třemi procenty

Ze statistik a výzkumů obchodní společnosti GOLEM FINANCE vyplývá, že fixní úrokové sazby hypoték po dlouhé řadě měsíců zase začaly růst. Index GOFI70, který s velkou mírou úspěšnosti predikuje (předpovídá) vývoj respektovaného ukazatele HYPOINDEX, v měsíci červenci vzrostl o 9 setin procentního bodu, čímž se opět vyhoupl nad hranici 3 procent. Nicméně variabilní sazby zůstávají zatím beze změny.

Průměrné úrokové fixní sazby hypoték začaly po dvou měsících stagnace pozvolna růst. Podle aktuálních statistik průměrná nabídková úroková sazba hypotečních úvěrů do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti - Index GOFI70 - v červenci meziměsíčně vzrostla o 9 setin procentního bodu na 3,06 %, čímž se po dvou měsících opět dostala nad hranici 3 %. Poslední takto znatelný nárůst sazeb jsme zaznamenali v prosinci 2010. Analogicky jsou na tom rovněž další sledované kategorie. Hypotéky do 85 % LTV v meziměsíční komparaci tentokrát podražily o 8 setin procentního bodu na 3,17 %. A o 7 setin vzrostl také index hypoték poskytovaných na plnou zástavní hodnotu - Index GOFI100, jehož aktuální hodnota činí 4,33 %.

V meziročním srovnání jsou však nyní sazby stále ještě o bezmála půl procentní bod níže. Loni touto dobou totiž hypoteční banky nabízely hypotéky do 70 % LTV za 3,50 % (GOFI70). Hodnoceno současnou optikou téměř neuvěřitelně potom vypadá srovnání se situací před 4 lety, kdy hodnota základního indexu dosahovala 5,62 % a v případě 100% hypoték jsme se dokonce pohybovali nad 6,5 procenty. Historicky nejvyšších hodnot však sazby dosáhly  v srpnu 2008, tehdy ukazatel Hypoindex vystoupal na 5,82 %.

Z právě uveřejněných dat pak jednoznačně vyplývá, že v případě hypoték komerční banky v předchozích měsících již dosáhly úrokového dna. Příčinou nárůstu sazeb je podle našeho názoru zvýšení ceny peněz na mezibankovním trhu, z kterého především menší hypoteční banky čerpají likviditu na profinancování poskytovaných úvěrů. Srpen proto podle našeho názoru přinese další mírný nárůst sazeb a uvidíme, jak budou banky reagovat na konci prázdnin, kdy pravidelně začíná podzimní hypoteční sezóna a roste konkurenční tlak na ceny.

autor. Jakub Král

Vyskočilova 1326/5, 140 00 Praha 4
776 187 260, 774 187 250

Nejpohodlnější hypotéka pro Vás

Nabídneme Vám
Hypotéku bez příjmu.
Hypotéku do 120% odhadu.
Hypotéku při zápisu v registru.
Servis zdarma!

Garance úroků:
1 rok fixace za 2,5%
5 let fixace za 2,79%