Refinancování letí | Euro Hypotéka - nejpohodlnější hypotéka pro vás
Refinancování letí

Historicky nejnižší úrokové sazby hypotečních úvěrů představují nyní motor dynamických změn na hypotečním trhu. Kromě vzniku nových úvěrů na bydlení hraje významnou roli i relativně nový fenomén a tím je refinancování. Letošní rok končí fixace více než 120 tisícům klientů. Jestliže jste mezi nimi, jistě jste již o refinancování přemýšleli.

Zatímco v roce 2007 činil poměr refinancovaných hypoték na celkovém objemu pouze necelých 5%, loni to již byla více než jedna třetina. Je to logické - pětiletá fixace patří mezi nejoblíbenější, a tak většina úvěrů z roku 2007, kdy díky klesajícím nákladům na hypotéky a situaci na trhu nemovitostí vrcholil hypoteční boom, byla právě loni refinancována. Letos bude tento trend pokračovat. Úrokové sazby od roku 2010 klesají, a tak se vyplatilo zkracovat si období fixace.

V současné době je situace trochu jiná. Úrokové sazby se sice drží na historických minimech, odborníci se však shodují, že další snižování se již očekávat nedá. Podle některých propočtů jsou celkové náklady hypoteční banky na správu a udržování hypotečního úvěru na úrovni 2%. Je tedy více než zřejmé, že níže již nelze jít a aktuální nabídka úrokových sazeb se dále dramaticky nesníží. Mezi lety 2008 a 2010 se dle Hypoindexu pohybovaly průměrné úrokové sazby u hypoték vždy nad 5, 5%. V současnosti může každý, kdo má hypotéku z této doby, výrazně ušetřit. Pokud vezmeme v úvahu průměrnou výši hypotéky v ČR (cca 1, 7 mil. korun), mohla by se měsíční úspora vzniklá refinancováním pohybovat okolo 2 000 Kč.

I přesto je ale důležité zvážit veškerá úskalí přechodu k jiné komerční bance. Většina bankovních ústavů vás totiž i přesto, že se chcete stát jejich novými klienty, zatíží povinnostmi, jako je vyhotovení nového znaleckého posudku (odhadu), dokládání příjmů či zřízení nového bankovního účtu. Všechny tyto činnosti jsou spojeny s dalšími náklady, a tak pečlivě zvažte, kam se svou hypotékou přejít. Současný stav, kdy si žádná banka nemůže být jistá tím, že jí klient zachová věrnost až do konce doby splatnosti svého hypotečního úvěru, vybičoval finanční instituce k mnoha ústupkům. Ještě nemnoho let zpátky byly běžné poplatky za čerpání ve výši několika desítek tisíc korun či měsíční poplatky za vedení úvěrového účtu.

Nulový poplatek za zpracování a vedení hypotečního úvěru, zrušení podmínky zřizovat si u dané finanční instituce také běžný účet, případně zajištění odhadu nemovitosti zdarma se stávají pro některé finanční instituce samozřejmostí ( s využitím bez autora. Refinancování je hit. C plus-magazín společnosti Cetelem, srpen 2013 - září 2013, s. 17.).

autor. 1. EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Vyskočilova 1326/5, 140 00 Praha 4
776 187 260, 774 187 250

Nejpohodlnější hypotéka pro Vás

Nabídneme Vám
Hypotéku bez příjmu.
Hypotéku do 120% odhadu.
Hypotéku při zápisu v registru.
Servis zdarma!

Garance úroků:
1 rok fixace za 2,5%
5 let fixace za 2,79%